تبلیغات
باطری خودرو سبک و سنگین - خصوصیات و ویژگیهای UPS
تاریخ : دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 | 10:31 ب.ظ | نویسنده : حسین وفادوست

خصوصیات و ویژگیهای UPS

 

پس از درک اصول اولیه عملکرد یک سیستم تامین انرژی بدون وقفه، شناخت انواع مختلف آن وآشنایی با اجزای مهم آن، اکنون درمورد برخی ازخصوصیات طراحی و ویژگیهای مختلف یک ups که باعث تفکیک آن ازانواع دیگر ups میشود صحبت خواهیم کرد.

بعلاوه راجع به پارامترهای مهمی که توانایی و قابلیتهای یک ups را تعیین میکند بحث خواهیم نمود. بسیاری از عناوینی که دراین فصل مورد بحث قرارخواهد گرفت برای اخذ تصمیم در مورد انتخاب نوع واندازه مناسب یک ups برای کار شما مهم خواهد بود.

مشخصات فیزیکی:

دراین قسمت نگاهی اجمالی به مشخصات فیزیکی که معمولاً برای یک منبع تغذیه درنظرگرفته میشود خواهیم داشت. این مطالب شامل چگونگی قرارگیری ups وهمچنین مشخصات قطعات فیزیکی آن خواهدبود.

فاکتورشکل:

گهگاه شکل منبع تغذیه را معادل همان قابی درنظرمیگیرند که منبع تغذیه درون آن قرارداده شده است که عمومی ترین آن “ microATX ” میباشد.

باید دقت نمود که درواقع چنین فاکتورشکلی برای یک منبع تغذیه وجود ندارد ومنظور، یک منبع تغذیه SFX میباشد که معمولاً به آن یک سیستم microATX اطلاق میشود.

ابعاد :

معمولاً پهنا ( W )، عمق ( D ) و ارتفاع ( H ) میباشند که به اینچ یا میلیمترداده میشوند.(یک اینچ ۲۵٫۴میلیمترمیباشد)

وزن:

وزن منبع تغذیه معمولاً به پوند یا کیلوگرم داده میشود که یک پوند ۰٫۴۵۳۶ کیلوگرم میباشد.

کانکتورهای بُرد اصلی :

تعداد و نوع کانکتورهایی است که بعنوان رابط منبع تغذیه وبُرد اصلی مورد استفاده قرارمیگیرند. معمولاً سازنده نمیگوید که این کانکتورها ازانواع AT ، ATX ، SFX یا WTX است بلکه ما باید ازمشخصات ضریب شکل وبا توجه به تعداد پین های هرکانکتور، نوع آنرا تشخیص دهیم. درطراحی ATX ، SFX و WTX اگرکانکتورهای اضافی ویا انتخابی وجود داشته باشد باید توسط سازنده مشخص شود.

کانکتورهای راه اندازی:

تعداد کانکتورهایی است که بعنوان یک تجهیزاستاندارد با منبع تغذیه ارائه میگردد. ممکن است بعضی ازآنها ازنوع بزرگ (شکل D ) وبرخی دیگرازنوع کوچک (اتصال کوچک) باشند. منابع تغذیه بزرگ باکیفیت بالاترمعمولاً دارای کانکتورهای بیشتری میباشند.

مشخصات پنکه ( Fan ) :

به مشخصات fan منبع تغذیه قبل ازآنکه شما منبع تغذیه را خریداری کنید میگویند. برخی ازمشخصات فن معمولاً دربرگه مشخصات آورده میشود ولی خیلی ازآنها آورده نمیشود. مثلاً اکثرسازندگان بطورصریح نمیگویند که آیا فن های منابع تغذیه ATX به داخل منبع تغذیه میدمند یا به خارج آن. شما باید این را بامشاهده عملکرد فن بفهمید ویا ازسازنده بپرسید. برخی ازمشخصاتی را که ممکن است دربرگه مشخصات ببینید عبارتند از:

اندازه فن: اندازه فن منبع تغذیه است که معمولاً به میلیمتر داده میشود. فن ها معمولاً به شکل مربع هستند واندازه داده شده ،طول ضلع مربع است. برخی اوقات ( نه معمولاً) اندازه ضخامت فن نیز داده میشود.

نوع یاتاقان فن: مشخص کننده اینکه آیا موتورفن ازیاتاقان غلتشی استفاده میکند یا نوع لغزشی .( بحث مربوط به فن های منابع تغذیه را ببینید تا متوجه شوید چرا این قضیه مهم است)

ولتاژ : ولتاژی است که برای تغذیه فن مورد استفاده قرارمیگیرد. (اگر مقدارآن مشخص نشده بود، پیش فرض آن ۱۲+ ولت میباشد )

ظرفیت: بیانگرمیزان توانایی فن درجابجا کردن هوا میباشد و برحسب CFM (فوت مکعب دردقیقه) اندازه گیری میشود. هرچه این عدد بزرگتر باشد بهتراست و نشاندهنده اینست که فن قدرت سرد کنندگی بیشتری دارد.

فاکتور شکل:

فاکتور شکل یک قطعه ازیک تجهیزبه شکل عمومی و اندازه آن مربوط میشود. به لحاظ فنی صحبت درمورد فاکتورهای شکل یک ups ممکن است دقیق نباشد زیرا ups ها معمولاً برخلاف بسیاری از وسایل وتجهیزات دیگردر اشکال ازپیش تعیین شده و استاندارد ساخته نمیشوند. دلیل اصلی آن اینست که ups ها بزرگ میباشند، به عبارت دقیقتر هرچه باتری بیشتری در ups قراربگیرد ظرفیت آن و درنتیجه اندازه آن بزرگتر خواهدشد. بنابراین هر ظرفیتی از ups دارای اندازه متفاوتی میباشد.

به هرحال اکثر ups ها به لحاظ شکل به دودسته تقسیم میشوند: ups منفرد و ups سوار شده درقفسه.

Ups منفرد همانهایی هستند که معمولاً میبینیم. آنها درون قابی قرار گرفته اند وبرای این طراحی شده اند که روی زمین و درنزدیکی وسیله ای که آنرا تحت پوشش قرار میدهند گذارده شوند.

Ups هایی که درقفسه سوارمیشوند، برای قرار گرفتن در محفظه های مخصوص میباشند و مختص استفاده برای کامپیوترهایی که درقفسه قرارمیگیرند، سخت افزارهای شبکه ای ودیگرتجهیزات میباشند.

همچنین این ups ها درصنایع و وسابل تجاری به دلیل کاهش در فضای اشغال شده کاربرد دارند.زیرا مولفه های آن را میتوان بصورت عمودی وتا ارتفاع زیاد روی هم قرار داد.دراینحالت اتصال بین تجهیزات نیزبدلیل نزدیک بودن به یکدیگر اغلب ساده تر انجام میگیرد.

یک یوپی اس مدل قفسه ای در قفسه مربوطه

یکی از دغدغه های مدل قفسه ای موضوع تهویه آنهاست. باید دقت کرد که قفسه را بیش از گنجایش آن درمکانی که قادر به فراهم نمودن تهویه مناسب نباشد پرنکنیم.


برچسب ها: یو پی اس چیست، باتری سیلد اسید، باتری سرب اسید، باتری نیکل کادمیموم، باتری، battery، ups،

  • کوه
  • فال حافظ
  • ضایعات